Vaříme z přídělu

V období protektorátu Čechy a Morava byl zaveden přídělový systém na výdej potravin.

V období protektorátu Čechy a Morava byl zaveden přídělový systém na výdej potravin. Největší objemy jídla směřovaly k vojákům na frontu, obyčejným lidem se tak mnohdy nedostávalo ani základních surovin. Maso, vajíčka, ovoce a zelenina se daly sehnat jen výjimečně. Tato nelehká situace byla podnětem k vydání útlé brožurky „Vaříme z přídělu“, kterou rozšiřovala společnost Hospodářská pomoc. Šlo o stručný návod, jak vést domácnost s maximální hospodárností, jak využít potraviny z přídělů a jak změnit návyky a zajistit tak aspoň základní potřeby. Přinášíme nejzajímavější výňatky z této knihy, které dobře ilustrují, jak nesnadný byl život za války.

Na deskách se píše

Naši knížku rozesíláme i s poštovným a obalem zcela zdarma. Naši nezištnou pomoc můžete však laskavě oceniti zasláním dobrovolného příspěvku přiloženou složenkou.

Jsme sociální a hospodářská korporace, která z dobrovolných příspěvků a darů pomáhá činem.

Neodkládejte – schvalujete-li naši práci, přispějte!

Upřímně děkujeme.

Příručka je zaměřena ryze prakticky

Z této knížky, milá hospodyňko, nenaučíte se vařiti – a ani toho nepotřebujete. Vaříte pro rodinu již leta a všem to vždy chutnalo a šlo k duhu. I dnes jim bude chutnati, jenom že to dá více přemýšlení a nelze již vařiti podle starých maminčiných receptů. […]

Všechny předpisy jsou vyzkoušeny a není v nich chyb. Čtete-li třeba, že do bábovky z ječné mouky stačí 3 dkg margarínu, tedy skutečně stačí a nebojte se, že by se vám bábovka s takovou trochou tuku nepovedla!

Některé recepty

Masové taštičky

Udělejte nudlové těsto ze 40 dkg mouky, soli, 1 vejce a vody, hezky tuhé. Vyválejte hodně tence a na polovinu dejte malé hromádky sekaného masa, smíchaného s osmaženou cibulkou, solí, pepřem a strouhanou houskou. Druhou polovinu těsta přikryjte, všude kolem nádivky pevně prstem přitiskněte a kolečkem vykrajujte malé taštičky. Zavařte je buď do hovězí polévky a podávejte s ní, nebo je vařte ve slané vodě, omasťte a posypte parmasánem.

Bílkový koláč

1 žloutek třete se 4 dkg cukru a 4 dkg margarínu, načež přidejte 11 dkg mouky. Toto těsto se vtlačí do vymaštěné a pomoučené formy a upeče do zlatohněda. Potom se potře zavařeninou. Mezitím utlučeme sníh ze 3 ušetřených bílků a trochu cukru, rozetřeme jej na dort a dáme znovu na chvíli do trouby, aby sníh na povrchu zežloutl.

Vánočka bez vajec

60 dkg mouky, 30 dkg vařených strouhaných brambor, 10 dkg cukru, 8 dkg tuku, 4 dkg droždí, trochu soli, podle možnosti hrozinky a citronová kůra. Těsto zadělejte troškou mléka hodně tuhé a před pečením potřete vánočku trochou oslazeného mléka. Je výtečná.

Dort z mrkve

2 vejce (případně za jedno náhražku), 14 dkg cukru a 14 dkg strouhaných ořechů se velmi dobře utře. Přidá se šťáva a kůra z 1 citronu, 4–5 kávových lžic strouhané housky, 14 dkg strouhané mrkve a 2 lžíce hrubé mouky, promíchané s kávovou lžičkou pečivového prášku. Peče se ve vymaštěné a pomoučené formě, po vychladnutí se rozkrájí a plní zavařeninou.

Krém – téměř z ničeho

Čtvrt litru vody, 4 kostky cukru, 1 polévkovou lžíci hrubé mouky nebo jemné krupice a šťávu z poloviny citronu vaříme 10 minut. Potom dáme nádobu do studené vody a šleháme půl hodiny až vznikne velmi hustý krém. Podle chuti přimícháme malinovou šťávu, jam nebo v trošce vody rozmíchané kakao s cukrem. Pozor – přimíchati do ušlehaného krému velmi pozorně a nikoliv s těmito přísadami šlehati! Podáváme ve sklenicích s piškoty nebo keksy. V létě můžeme přidávati do krému též rozmačkané jahody nebo maliny.

Datum: 4.1.2008, kategorie: Příběhy, témata: protektorát, dokumenty

Komentáře

Zdá se dosti pochybné snažit se vytvořit hustý krém z vody, trochy cukru, lžíce mouky a šťávy z citronu. Věřte nebo ne – opravdu vznikne pěna o konzistenci i vzhledu sněhu z bílků. Ovšem před požíváním nutno přidat minimálně další cukr nebo ovoce (rozhodně však nelze doporučit kakao…).

datum: 25.2.2008 18:58, autor: Michaela Pavlíková