Švermov

Hnidousy + Motyčín = Švermov

Dnešní Švermov tvoří dvě původně samostatné vsi – Motyčín a Hnidousy. Zemědělské usedlosti od sebe dělil asi kilometr polností. Hnidousy jsou historicky zřejmě o něco starší, první zmínka o nich pochází již z roku 1282, kdy byla jejich část zmiňována jako majetek Vyšehradské kapituly. O Motyčíně se poprvé dovídáme až v roce 1530–40 u příležitosti prodeje motyčínského dvora Volfu Bořitovu z Martinic.

Rozvoj obou obcí nastal spolu s objevem černého uhlí. V obou obcích vznikaly hornické kolonie, v Hnidousích například kolem dolu Ronna, otevřeného v roce 1882. Ještě v roce 1847 bylo v Motyčíně uváděno 22 domů a 139 obyvatel, v Hnidousích 29 domů a 203 obyvatel. Na konci století, v roce 1900, měl Motyčín již 355 domů s 4 026 obyvateli, Hnidousy 191 domů s 2 647 obyvateli. Výstava pokračovala i v době první republiky, před vypuknutím 2. světové války žilo v Motyčíně 4 633 obyvatel v 764 domech a v Hnidousích 3 150 v 456 domech.

Obě obce dělila jen silnice z Kladna na Pchery, splývaly vlastně v jednu. Proto roku 1919 podali motyčínští návrh na sloučení s tím, že by se nová obec jmenovala Motyčín. To ale u hnidouských neprošlo. V roce 1922 byly Hnidousy povýšeny na městys a zároveň s tím byl obnoven návrh na sloučení Hnidous a Motyčína. Ke sloučení ale opravdu došlo až v roce 1949 pod úplně novým názvem: Švermov.

„Nová“ obec se dále rozvíjela a v roce 1980 se stala součástí Kladna. Po listopadu ’89 se objevily návrhy na přejmenování této čtvrti, název ale zůstal.

Datum: 15.7.2008, kategorie: Pohlednice, témata: Švermov

Komentáře

Babička, Marie Havelková, nám vyprávěla bajku, které snad i věřila. Kněžna Libuše jela prý na saních někde poblíž a křikla na kočího " Uhni do usi", čímž dala jméno přilehlé obci – Hnidousy.

datum: 4.7.2022 14:03, autor: Jiří Řeřicha

„Za války“ jsme jezdili k babičce do Hnidous vlakem. Později taxíkem od kladenského kostela a ještě později linkou „A“. Jakýmsi minibusem pro cca 15 lidí. V prvním domě v pravo hned pod „pískovnou“ bydleli Kasíkovi. Babička, Marie Havelková, v domě čtvrtém, nad ohradou pily (dnes je tam benzinka). Naproti,v Motyčíně, byl rohový vchod do krejčovny pana Pavlíčka. Mnohem později jsem chodil „do tanečních“ do Sokolovny, kde hrál tehdy legendární orchstr kladenska,orchestr trumpetisty Václava Kříže, pracujícího v chemické laboratoři huti Koněv na analyzách plynů. Na fotografii jej mám jako prvního trumpetistu pražského orchestru Václava Kloce.

datum: 26.5.2022 14:47, autor: Jiří Řeřicha

Petr Šikýř: Další číslo vyjde na podzim, mně by se nejvíc hodilo osobní setkání někdy konec srpna/začátek září. Ale jestli pošlete nějaké podklady dopředu, abych si mohl udělat představu, budu jen rád. Kdyžtak napište, ať na sebe máme aspoň kontakty. Díky

datum: 24.7.2008 14:37, autor: Roman Hájek

Roman Hájek: samozřejmě, plány se o dost změnily kvůli převodu vlečky. Kdy má vyjít další číslo, já jen, jak se Vám mám ozvat. A ještě mi napište, jak by jste si to představoval,zda oosbně, nebo zda mám napsat email. Děkuji
ŠIKÝŘ PETR

datum: 23.7.2008 19:58, autor: Petr Šikýř

Petr Šikýř: Tak mi napadlo, že bychom ten vývoj a aktuální stav mohli zmínit i v dalším čísle časopisu. Nevím, kolik času bude mít Tomáš Voldráb, ale kdyžtak se ozvěte, nějak se domluvíme (mail na mě nebo redakci je na stránkách).

datum: 22.7.2008 11:28, autor: Roman Hájek

Roman Hájek: áááá, no vidíte, na to bych málem zapomněl, ale po znovuprojednání projektu a po propočítání nákladů se určité věci změnily,čili se nemusí shodovat s věcmi uvedenými v rozhovoru. Tímto děkuji Tomáši Volorlábovi za to, že rozhovor natočil a zveřejnil

datum: 21.7.2008 23:19, autor: Petr Šikýř

Ještě k historii Švermova
Zpráva z časopisu „Středočeský živnostník“ č.36 ze dne 14.9.1912.
„Motyčín a Hnidousy se nespojí. Dne 10. srpna t.r. byla ve schůzi obecního zastupitelstva obce Hnidous předložena nabídka obce motyčínské k jednání o spojení obou obcí. Zvolena byla za účelem tím komise. V neděli dne 8. září t.r. sešli se zástupci obou obcí k jednání o podmínkách těch. Po bouřlivé a dlouhé debatě prohlásili zástupci obce Hnidous, že na spojení nereflektují a pro poštovní úřad a četnickou stanici, které jsou pro Hnidousy v Motyčíně, zřídí si místnosti sami, aby nebyli ničím na Motyčínu závislí.“

datum: 21.7.2008 16:57, autor: Zdeněk Pospíšil

Dovolím si také malou propagaci. Rozhovor o cestě za znovuotevřením vlečky najdete ve čtvrtém čísle časopisu Kladno Záporno ;-)

datum: 21.7.2008 15:32, autor: Roman Hájek

Petr Volek: děkuji za propagaci. Dovolil bych si uvést věci na pravou míru. Vlečku na důl Mayrau obnovujeme ve spolupráci s jedním prozatím nejmenovaným spolkem. V areálu dolu bude kolejiště posazené do roku 1960 a níže, nádraží Tuháň změní svojí podobu, ale bohužel ne do původního vzhledu…Rádi bychom od příští sezony zavedli pravidelný muzejní provoz z Kladna Dubí na důl Mayrau, popř. do Vinařic, ale vjezd do Vinařic necháváme zatím s rezervou, jelikož vjezdu brání p. Štáfek- vedoucí vlečky, i když si obce ležící v okolí přejí tuto dopravu právě až do Vinařic dle písemného vyjádření starostů obcí, které mám k dispozici. Jezdilo by se o víkendu, soupravy jsou již jisté, každý víkend jiná…Vystřídají se na ní i jiní dopravci..Bohužel letos se nic nestihne, jelikož vše zbrzdil drážní úřad..Když už se pojede, tak v areálu dolu výstup na vlastní nebezpečí, jelikož úpravy kolejiště a vzhled areálu se bude měnit kvůli začátku příští sezony…
Toť vše, co k tomu mohu říci, snad jen to, že jsme měli snahu obnovit i vlečku na důl Ronna, ale bohužel jeden pozemen koupil již p. Zach, čili není šance znovu položit koleje..Pokud máte jakékoliv otázky k vlečce, napište mi na email petrsikyr@eznam.cz a já odpovím na vše. Snad jsem podal dostačující informace.
děkuji za pozornost
ŠIKÝŘ

datum: 20.7.2008 22:38, autor: Petr Šikýř

Na fotce #9 je v popředí vidět kousek železniční trati č.11b do Zvoleněvsi,který sloužil i jako vlečka k dolům Ronna a Mayrau – a nejen jim. Pro zajímavost uvádím odkaz na stránky Muzea Dopravní techniky Slaný které se poslední dobou snaží obnovit na zachovalé části trati provoz.
Tady je: http://www.mdt-slany.wbs.cz/Trat_11b.html

datum: 16.7.2008 20:39, autor: Petr Volek

Komín vpravo na obzoru patří skutečně dolu Ronna. Ulice vpravo je dnešní Husova. Ulice vedoucí zleva horizontálně podél domků je dnešní Svojsíkova. Fotografie je pořízena od dolu Barré, který byl vlevo mimo záběr pohlednice. Do redakce posílám pohlednici dolu Barré, na které je vyznačeno přibližně místo, ze kterého byla pohlednice č.1 vyfotogra­fována.

datum: 16.7.2008 15:13, autor: Zdeněk Pospíšil

Na obrázku číslo 1 je důl Ronna, ne Barré.

datum: 16.7.2008 9:27, autor: Jarda Jansa

Máte pravdu, v textu je chyba. V roce 1922 byly Hnidousy povýšeny na městys a zároveň s tím byl obnoven návrh na sloučení Hnidous a Motyčína. Ke sloučení ale opravdu došlo až v roce 1949. Jen pro informaci pro pana Mríze: Jan Šverma měl mezi lidem největší popularitu patrně na konci třicátých let.

datum: 16.7.2008 8:50, autor: Roman Hájek

Nový název „Švermov“ zavedla Vyhláška ministerstva vnitra č.677 ze dne 27. dubna 1949. Stanovila pro obec utvořenou sloučením Hnidous a Motyčína úřední název Švermov. Názvy sloučených obcí zůstaly úředními názvy částí nové obce. Vyhláška nabyla účinnosti dnem 5. května 1949.

datum: 16.7.2008 0:01, autor: Zdeněk Pospíšil

mám dojem a i na wikipedii to píší že Hnidohusy se s Motyčínem sloučili až roku 1949 a proto také nesou jméno po Janu Švermovi komunistovi, který zahynul za války. V roce 1922 to byl teprve mladík po kterém nebylo co pojmenovávat si myslím.

datum: 15.7.2008 22:22, autor: Michael Mráz