Vyvážení strusky

Jak vznikala rudá záře

Vylévání hutní strusky provázely oranžovo-červené světelné efekty, které se vžily jako pověstná „rudá záře nad Kladnem“. Dobře to můžete vidět na barevných fotografiích Františka Pošty, které pro Kladno minulé poskytl Tomáš Rouček. Zachycují tzv. buštěhradskou haldu, která dnes představuje ekologické riziko. Ohledně její budoucnosti není úplně jasný názor. Od šedesátých let, kdy byla zřízena, se sem svážely hutní strusky a elektrárenské popílky, ale i těžké kovy jako olovo nebo kadmium. Přesné složení haldy není známé. Toxické látky ohrožují vodní zdroje v okolí, zejména Dřetovický potok. Buštěhradská halda zaujímá plochu asi 55 ha (600×800 metrů), mocnost kolísá od 20 k 60 metrům. Množství vozíků, které na haldu dopravily odpadní materiály tak muselo být obrovské.

Datum: 28.3.2008, kategorie: Fotografie, témata: průmysl, železárny

Komentáře

Nádherné fotky, jsem rád že konečně mohu vidět to, co mi děda vyprávěl. Jezdil přesně s takovou mašinou v Poldovce a vyvážel strusku na haldu. Tak říkal, že jim občas něco chytlo, někdy se vyklopila struska i s vozíkem. Také říkal že měli zakázáno lít do fanky se struskou vodu:) Prý to pak vypadalo jako když bouchne sopka a tryská láva do vzduchu.

datum: 4.4.2008 16:16, autor: Jiří Beran

Pro zájemce o haldu lze doporučit 1. číslo revue Kladno Záporno (září 2006), v němž je publikován příspěvek Václava Cílka pod titulem:
Industriální příroda – problémy, péče a ochrana
Případový problém: Buštěhradská halda

datum: 31.3.2008 19:57, autor: Zuzana Vlčková

Krásné. I to patřilo ke Kladnu. Na fotografii č.9 je vidět železniční vůz po nějaké nehodě, patrně zřícený z haldy při vykládce (?)

datum: 28.3.2008 21:06, autor: Petr Haller

Úžasné obrázky, ani jsem nedoufal že to ještě někdy uvidím.

datum: 28.3.2008 15:07, autor: mironic