Kladenský zpěvníček

Malá, ani ne padesátistránková brožurka, formátem tak akorát do kapsy u kabátu, na první pohled nevypadá nijak zvláštně. I název je prostý – Kladenský zpěvníček. Nepřekvapí, že se uvnitř najdou texty několika českých písní. A přeci není tenhle dokument tak úplně obyčejný. Vydal je totiž zábavní a vzdělávací klub KLADNO a OKOLÍ v americkém Clevelandu v roce 1941. Před hrůzami nacismu uprchla z Evropy do Států řada lidí, dost jich sem našlo cestu ještě dříve. Ve městech s větší koncentrací Čechů pak vznikaly různé podpůrné spolky, podobně jako ten kladenský v Clevelandu (měl 200 členů). Drobné inzeráty a články uvnitř zpěvníčku, stejně jako výběr písní nám dávají možnost aspoň trochu nahlédnout do způsobu života našich krajanů za oceánem. Předkládáme proto tento zpěvníček k nahlédnutí.

Datum: 3.1.2011, kategorie: Příběhy, témata: hudba, dokumenty

Komentáře

Zpěvníček mi zapůjčil pan Rosenkranz, který jej měl schovaný v krabici od bot. Snažil jsem se vypátrat ještě něco o Kladeňácích v Clevelandu, ale zatím jsem na nic nenarazil.

datum: 8.1.2011 22:55, autor: Roman Hájek

Škoda, že do zpěvníčku tehdy nevysázeli i noty (texty mnoha písní jsou pro mě naprosto neznámé, ačkoli jejich nápěvy by mi mohly být povědomé).

Jak Kladno minulé vůbec ke zpěvníčku přišlo?

datum: 8.1.2011 15:05, autor: Jindřich Libovický