Vlastimil Sýkora

Hokejový útočník a fenomenální trenér

narozen 4. 5. 1922

Kladenský rodák začínal s hokejem v místním dorostu, kde působil až do roku 1938, kdy byl povolán do A týmu. Zde se pak jako útočník dočkal i památné sezony 1951/52, kdy se Kladno poprvé v historii objevilo v nejvyšší soutěži. V tomto ročníku sehrál i s přátelskými duely celkem 43 zápasů. Kladenské barvy hájil téměř 17 let – odehrál za tu dobu 291 utkání a připsal si 255 branek.

V Kristových 33 letech symbolicky ukončil aktivní kariéru a vrhnul se na dráhu trenéra. A tu vykonával, jak se později ukázalo, více než dobře. Kladenský tým koučoval v letech 1955–1960, a následně se sem ještě vrátil na sklonku roku 1962.

Nejvýznamnější pro něj byl ročník 1958/59, kdy své svěřence dovedl až k prvnímu ligovému titulu pro Kladno. To hrálo celý rok v Praze na Štvanici, protože na Kladně probíhala rekontrukce zimního stadionu v souvislosti s mistrovstvím světa. Fanoušci, a to i ti pražští však brzy Kladno vzali za své, a povzbuzovali je. Sýkora se tehdy projevil jako výborný trenér-psycholog, který dokázal s hráči dobře pracovat a usměrňovat je.

Po zisku ligového titulu se stal i trenérem reprezentačního mužstva. Tehdy byla praxe taková, že národní tým vždy vedl kouč domácího mistra. Sýkora s sebou na světový šampionát vzal i šest hráčů hájící barvy Kladna: Jiřího Kulíčka, Stanislava Bacílka, Bohumila Proška, Jaroslava Volfa, Jaroslava Jiříka a Miroslava Ryse. Tým v závěrečném zápase porazil již jisté mistry světa z Kanady 5:3 a získal tak bronzové medaile!

V dalších letech vystřídal Sýkora na pozici hlavního trenéra několik dalších štací, například tři roky působil ve francouzském Chamonix, kde se stal mistrem Francie pro rok 1976. S přestávkami pak vedl osm let plzeňské hokejisty. Město piva se nakonec pro něj stalo druhým domovem. Dodnes zde žije.

Zaslouženého ocenění se dočkal 15. prosince 2011, kdy byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Datum: 15.1.2012, autor: Jiří Štěpánek, kategorie: Osobnosti, témata: osobnosti, sport

Komentáře

Zatím tu nejsou žádné komentáře.