Zippeho kolonie

Malá kolonie průzkumného dolu

1 2 3 Další

Malá kolonie kolem průzkumného dolu Zippe vznikla v roce 1857 v blízkosti dnešní železniční zastávky Kladno-město. Nedohloubený důl nesl jméno prvního ředitele báňského učiliště v Příbrami profesora Františka Xavera Zippeho, který působil jako horní znalec a poradce těžařů Novotného a Lanny. Kolonii tvořilo šest dvojdomků. Zanikla spolu s výstavbou mostu přes železniční trať a navazujícím rozšířením dnešní Vítězné třídy na čtyřproudou silnici.

Datum: 19.5.2008, kategorie: Fotografie, témata: doly, průmysl

Mapa

Komentáře

No co ta se nás nahonila! Jako všichni kluci a holky z „Erbenovky“ jsme si nejraději hráli na „pešunku“ – travnatém železničním náspu, s heřmánkem a kopretinami, mezi Erbenovou ulicí a tratí ČSD. Ta paní, říkali jsme jí „vechtrová“, měla ten násep asi od dráhy v nájmu (tehdy každý kousek trávy měl nájemce). Když nás na náspu spatřila, nastal fofr. Zpočátku křičela už od šraněk, později se „plížila“ podél trati. Někdy nás hnala až na Letnou.
Lahodovi bydleli někde v tom bloku proti Zippeho kolonii. Tehdy se spíše než cestář říkalo metař. Jezdil s dřevěným kolečkem, lopatou a koštětem. Když uklízel ze silnice koňské kobližky, ti přidrzlejší z nás na něho volali: „Kouknou pane Lahoda, upadla jim jahoda“. Ale většinou nás ani nevnímal. Horší byl pan Hodys. Ten náš klukovský slovník značně obohatil.

datum: 19.4.2016 0:55, autor: Jiří Řeřicha

Ano, ano, znám… Ty šraňky na obr.34 točila svého času M.Lahodová, dcera cestáře, co po válce měl na starosti silnici do Rozdělova… :-)

datum: 15.4.2009 21:33, autor: Jiří Talman

Chtěl bych popřát do Nového roku Vše nejlepší a mnoho úspěchů v osobním i profesním životě nejen tvůrcům tohoto stále více populárnějšího webu, ale i Všem kdo tyto stránky rádi navštěvují a přispívají. Za sebe mohu slíbit, že pokud bude zájem, rád poskytnu další zajímavosti z archivu mého dědečka, pana Františka Pošty.
Šťastný Nový rok Vám Všem přeje Tomáš Rouček.

datum: 30.12.2008 15:12, autor: Tomáš Rouček

Opravdu nádherná vzpomínka na zmizelé Kladno, kterou mám ve svých vzpomínkách z dětství a která si mi tímto nádharně vybavila. Opět mám jen slova chvály.I já se připojuji k poděkování všem tvůrcům za znovuoživení vzpomínek na oblasti již dávno zapomenuté.

datum: 20.5.2008 19:32, autor: Petr Haller

Děkuji za pochvalu. Na Váš dotaz hledám odpověď a napadá mi, jak ve skromných amatérských podmínkách dokázal děda vyprodukovat tolik po technické stránce kvalitních fotografií. Dále s čím dál větším obdivem a úctou zjištuji, že i když děda věděl, jak z finančních důvodů nebude moci ze všech nafocených negativů vyvolat fotogratie, jako by tušil, že se možná jednou najde někdo, kdo z nich fotografie vyvolá, i když si asi nedokázal představit, že to bude v elektronické podobě. A určitě vůbec nepředpokládal kolika lidem dnešní technika tyto fotografie poskytne ke shlédnutí a možná i udělá radost. Chci Vás ujistit že i do budoucna mám co nabídnout těmto čím dál oblíbenějším stránkám.

datum: 20.5.2008 16:07, autor: Tomáš Rouček

Nádherné fotografie. Foto č.20 nádherně zachycuje přejezd vlečky na Maxovku a jsou tam i zachyceny nové Škody 100 u mototechny. Na fotce č.31 je pěkné, jak příslušník VB dohlíží na úklid ulice, zašpiněné po výjezdu těžké techniky. Opravdu krásné momentky z dob již dávno zašlých. Děkuji

datum: 20.5.2008 14:21, autor: Jiří Kocar

Opět veliké poděkování p. Poštovi za jeho snahu o zdokumentování života a přeměny tváře Kladna. A poděkování p. Roučkovi za jeho mravenčí, i když asi radostnou, práci s odkazem jeho dědy. A mám dotaz. Je něco, co Vás samotného na dědových fotografiích překvapilo, co považujete za skvost v práci p. Pošty?

datum: 20.5.2008 12:24, autor: Bohumír Musil