Sídliště 9. května

Fotografie z výstavby největšího sídliště v Kladně

Pro největší kladenské sídliště v Nových Kročehlavech se už většinou nepoužívá původní název Sídliště 9. května. Dnes se častěji říká „Bydlím na okrsku“. Sídliště na jednotlivé okrsky („0“, „1“, „2“, „3“ a „4“) rozdělil hlavní architekt celé výstavby ing. Vlček, číslo okrsku označovalo etapu stavebních prací. Jako stavební materiál byly použity prefabrikované panely ze struskopemzového betonu. Okrsek „0“, první fáze výstavby, byl dokončen v roce 1971.

Datum: 30.1.2012, autor: Roman Hájek, kategorie: Fotografie, témata: Kročehlavy, sídliště

Mapa

Komentáře

K paní Olejníkové i panu Jamkovi: sice jsem Kladno opustil před čtyřiceti lety, ale na svůj pobyt v tom „opravdovém“ (tj. cihlovém, v rozsahu od Vodárenské zhruba k dnešní Dánské, která se ovšem tehdy jmenovala jinak) Sídlišti 9. května si pamatuji celkem dobře. Bydlel jsem na Vodárenské v prvním domě „u transformátoru“, nad vchodem jsme měli jakousi rybu (o níž jsem ve druhé třídě spolužákům nalhal, že se každou hodinu hýbe, takže tam stáli a čučeli), pamatuji ještě starou teplárnu či co to bylo a výstavbu „malého kulturáku“, jehož nezajištěné staveniště poskytovalo mnohá dobrodružství, chodil jsem do 8. ZDŠ východ (ještě bez podjezdu) a samotnou Vodárenskou pamatuji ještě jako slepou (končící ohradou Průmstavu nebo nějakého takového podniku) a s provozem tak minimálním, že jsme na ní v zimě hráli hokej. Cesta ze školy oklikou kolem vodojemu a mezi zahrádkami byla docela romantická, cesta na vlak, kdy se přelézaly dva náspy (KND a šrotiště) již méně. Také si pamatuju dlouhodobou výstavbu potrubí (dálkového teplovodu?), která na řadu měsíců poskytovala dobrý zákopový terén a materiál na oblíbenou zbraň „jílová koule metaná klackem“… jj, pěkné to bylo. Fotky bohužel neschovávám a když jsem nedávno Vodárenskou jel, už mi to nic neříkalo, jen jse mocenil vzrostlé stromy… ale dík za připomínku, dokonce jsem se kvůli tomu zaregistroval :-)

datum: 12.10.2016 14:57, autor: vladyk

K paní Olejníkové: Naproti škole nebyl jakýsi větrolam, ale dost vysoký vodojem obklopený kolem dokola topoly. Za vodojemem byla poměrně rozlehlá opuštěná zahrada lemovaná šípkovými růžemi. Kolem byla dlouho pole, obhospodařovaná zřejmě z Velkého Přítočna, než se sídliště rozrostlo dál. Za blokem 78 byla potom panelárna a níž vpravo vedle ní louka, přes kterou se chodilo pěšinou k nádraží. Od školy směrem k Výhybce a dál k Sítné vedla jenom polní cesta, ale nepřetínala ji „odstavná kolej“, ale hned dvě železnice, jedna byla tzv. Kladno-nučická dráha, při ní leželo o něco dál vlevo šrotiště, druhá byla vlečka z nádraží do hutí. I mě mrzí, že zřejmě neexistují vůbec žádné fotografie z výstavby skutečného, tj. nepanelového Sídliště 9. května; bydlel jsem v jednom z prvních dokončených domů a jako šestiletý až osmiletý kluk jsem na tu výstavbu koukal z okna: všechno si pamatuji, ale obrázky by se mi hodily. Taky jsem dost rozladěný z toho, že při zateplování cihlových domů, jak jsem si nedávno všiml, se ničí původní sgrafitová výzdoba: lidé si zřejmě myslí, že když ji tam udělali za komunistů, tak je bezcenná.

datum: 1.8.2016 2:24, autor: Václav Jamek

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda někdo nemá fotografie malého ovocného sadu, který býval zhruba na místě dnešní benzínové stanice OVM v Americké ulici (tzn. v zatáčce u supermaketu TESCO). Předem děkuji za případné publikování na tomto serveru.

datum: 19.8.2014 15:21, autor: Marek Uher

Dobrý den,

sháním fotografie objektu Flóra z jakékoliv doby. Předem děkuji za případné publikování na tomto serveru.

datum: 22.5.2012 14:25, autor: Marek Uher

Dotaz: nějaký obrázek těch legendárních „žárovkových hodin“, které zmiňuje kdosi níže, asi k dispozici není, že? Stávaly na konci Václaváku mezi Florou a poštou. Případně díky.

datum: 7.2.2012 12:29, autor: jaroslav zelenka

Sídliště 9. května jsou skutečně cihlové domy kolem dnešní tržnice. Pamatuji, že tam končil autobus „šestka“. Na tomto sídlišti jsem bydlela od svých 3 let do 18. Jsem skutečně pamětnice starého Kladna a ty dlouhé poschoďové paneláky tam nepatří, ty vznikly mnohem později. Chodila jsem do školy k podjezdu ještě když tam žádný podjezd nebyl. Teprve se stavěl a bylo tam strašného bahna. Proti škole byl jakýsi větrolam a směrem k Sítné /někde U Hvězdy/ byla odstavná kolej a šrotiště.
V Kladně nežiju mnoho let a mnohdy se mi stýská, a proto děkuju všem, kdo sem umísťuje fotky.

datum: 26.1.2012 20:12, autor: Zuzana Olejníková

nemá někdo foto sídl 9.5 (cihlové domy)

datum: 21.8.2011 12:34, autor: petr urban

Sídliště 9.května je co jsou cihlové domy kolem tržnice a ne to co tu ukazujete

datum: 21.8.2011 12:31, autor: petr urban

Když se začaly stavět tyto dva kaskádové domy, jako kluci sme na staveništi měli nepřeberné množství schovávaček prolézaček a to byl náš ráj kde se hrálo vše možné, včetně líbání holek mezi panely. To mi bylo tuším 11let. Jsou to fajn vzpomínky vidět, jak obrovsky se to změnilo vše k horšímu.

datum: 5.11.2010 13:14, autor: Oldrřich Vosyka

Bydlíval jsem na okrsku „0“ v Litevské ulici,měli jsme velký byt 4+1 s lodžií a pamatuju si na dobu,když toto sídliště nebylo ještě tak rozrostlé. Z kuchyně a z balkonu bylo vidět až na pole směrem ke Hřebči a Lidicím,a večer dokonce až na světla letiště v Ruzyni. To bývalo ještě předtím,než někdy v roce 1989 začali stavět „Metu“.

datum: 26.3.2009 23:58, autor: Jaroslav Luzum

Dobrý den,na natáčení Dva z jednoho města si moc dobře pamatuji,byla sranda vidět v televizi to,co bylo takřka před nosem…to už ale bylo na tomto místě mezi kaskáďákama klidno.
Ale jak píšete, v letech 1975–76 byla hrůza v tomto podivném vysokém domě bydlet,zvláště s malým dítětem v 7.p.garsoni­éry,kdy jediným útočištěm byl velký,avšak popelem zasypávaný balkon..a to nemluvím o rachotu betonárky v noci,kdy moje malinkatá dcerka nemohla ani spát.Z

datum: 23.10.2008 8:06, autor: Zdeňka Sýkorová

Ten vodojem na Vodárenský si taky pamatuju. V tu dobu, kdy ho odstřelovali, jsem chodil na 8.ZŠ naproti. Kolem bylo spousty hasičů, policajtů a lidí co se přišli podívat. A všichni náležitě daleko :-)

datum: 30.9.2008 11:24, autor: Daniel Šafařík

Ten vodojem ve Vodárenské si pamatuji moc dobře a dokonce i jeho likvidaci. Na cirkusy vzpomínám také, dokonce v jednom z nich se zde v roce 1986 natáčel zábavný pořad " Dva z jednoho města " s Josefem Dvořákem

datum: 26.9.2008 18:23, autor: Petr Haller

Dekuji vsem za odpoved. Na fotky vodojemu se uz moc tesim. Na pousteni draku a na cirkusy taky moc rad vzpominam – uz je to vic, jak 25 let. Asi zacinam vazne starnout … :-(

datum: 25.9.2008 11:04, autor: Marek Uher

Pamatuji se jak se mezi kaskáďáky pouštěli draci a občas sem zavítal cirkus nebo pouťě. Tady sem vyrostla. Škoda, že tu není více fotek tohoto sídliště.

datum: 24.9.2008 18:08, autor: Renata Bezpalcová

Mějte trpělivost. Mám v plánu na téma vodojemy, poslat několik fotografií mého dědečka a myslím, že i Vy budete spokojen. Jen to musím dát ještě dohromady…

datum: 16.9.2008 14:29, autor: Tomáš Rouček

Marek Uher: Jednu fotografii věže ještě „v plné kráse“ přebíráme z historického atlasu.

datum: 15.9.2008 20:36, autor: Roman Hájek

Fotografie vodojemu, při jeho odstřelu, je uveřejněna v knize I.Veverkové „Zmizelé Kladno“. V knize je to poslední fotografie č.160.

datum: 15.9.2008 14:42, autor: Zdeněk Pospíšil

Dobry den, nema nekdo fotografii nebo pohlednici vodarenske veze, ktera stala na tomto sidlisti u podjezdu (pred byvalou materskou skolkou)? Dnes tam misto ni stoji panelovy dum. Dekuji.

datum: 15.9.2008 12:01, autor: Marek Uher

Foto číslo 8 není okrsek 4 , ale okrsek 0 konečná MHD č.1 (bývalý květen dnes je tam Albert)

datum: 3.9.2008 13:52, autor: Dušan Petriščák

M. Kodera – Souhlasím se záměnou Finské za Italskou, ale Václavák je Václavák. Od věžáku k věžáku. V pozadí je právě kaskáďák Italské, vlevo roh nákupní pasáže, v té době zde myslím bylo květinářství a na trávníku v popředí fotografie později Poldi postavila své proslulé žárovkové hodiny. O 180° otočeno je Tržnice.

datum: 5.4.2008 18:28, autor: Bohumír Musil

Přiznám se, že jsem popisky k těmto fotografiím dělal podle mapy v měřítku 1:16 000. Slovo Václavák se tak natáhlo tam zasahuje i do oblastí, které zjevně s „Václavákem“ nemají nic společného.
Geografický zmatek v názvech ulic je jiným problémem. Znalci sídliště netřeba nevěřit :-D

datum: 31.3.2008 19:04, autor: Roman Hájek

Super fotky mého (už 20 let) bydliště. Ale myslím, že „Václavák“ se říká části, která je o 180° otočena oproti té fotce (tam jak je teď něco jako supermarket) a na předposlední fotce není Finská, ale Italská ulice…

datum: 31.3.2008 1:15, autor: Martin Kodera

Pokud máte na mysli slepou kolej u Plusu na místě dnešního hřiště a parkoviště tak by se pravděpodobně jednalo o torzo bývalé odbočky tratě na Mořinu zrušené koncem roku 1968.Později se ještě využívala část tratě k dnešní bývalé pojišťovně kde bývalo kdysi šrotiště.

datum: 17.3.2008 13:34, autor: Petr Haller

My jsme se přistěhovali do paneláku proti dnešnímu Plusu (zde bylo pole) o prázdninách 1970. Od pole nás dělila vlečka a slepá kolej. Ta se časem zkrátila před silnici a místo ní před domem vzniklo dětské hřiště. Na základech rozestavěných domů jsme si opravdu hrávali. Nezapomenu na to, když jsem skočil do izolační skelné vaty, to drhnutí ve vaně, au :-) Na místě Kauflandu se dobře pouštěli draci.

datum: 14.3.2008 23:31, autor: Bohumír Musil

Také si vzpomínám, když jsme jako kluci běhali po ještě rozestavěném sídlišti. Tam, kde je dnes Kaufland, byla betonárka a sklad materiálu. Hromady panelů a celá koupelnová jádra naskládaná na sobě. Odtud vyjížděla těžká technika a tahače panelů, vždy doprovázeno ohromným oblakem prachu. Od nynější Americké ulice směrem k nádraží byla vyšlapaná cesta a těsně před domy, kde dříve sídlilo vedení drah, byl bunkr do kterého jsme si chodili hrát. Ten byl později zasypán. Bydlel jsem v té době v nově postaveném domě v ulici Spojařů (dnes Francouzská) a s okna pokoje v sedmém patře byl nádherný výhled na nádraží a kouřící párovky. Na parapetu okna byla vždy vrstva popílku. Ten byl, jak z nádraží, tak s naplno jedoucí Poldovky. To bylo ještě černé Kladno.

datum: 14.3.2008 12:51, autor: Jiří Kocar

Pamatuji si ještě jako kluk kdy sídliště se teprve dostavovalo. Na těch snímkách je ještě takové prázdné – nezarostlé.

datum: 4.3.2008 20:12, autor: Petr Haller