Příběh Nového Kladna

Příběh městské čtvrti Nové Kladno

1 2 3 4 8 11 14 Další

Spolu s rozvojem průmyslu v druhé polovině 19. století se Kladno postupně rozrůstalo. Ve stejné době vznikla na západ od původního centra města čtvrť zvaná Nové Kladno. Šlo o 16 ulic sevřených z jedné strany Dlouhou ulicí (dnšní třída ČS. armády) a z druhé strany ulicí Ořechovka. Po americkém vzoru neměly ulice názvy, jen čísla. V jednom ze zdejších domků se v roce 1873 narodil i budoucí starosta amerického Chicaga Antonín Čermák.

Podobně jako u zástavby v centru Kladna (mezi budovou gymnázia a divadlem), i Nové Kladno postihla plošná asanace. Ani po dokončení stavby sídliště Vítězného února v 50. letech se totiž nevyřešil problém s nedostatkem bytů pro pracovníky v kladenském průmyslu. Náklady na údržbu starých domů stále rostly, Nové Kladno navíc trápily zastaralé rozvody sítí, problematická byla rovněž hygienická situace. Městskému národnímu výboru se do čtvrti nechtělo dál investovat, levnější a výhodnější bylo staré domy kompletně zbourat a vystavět nové panelové sídliště.

Národní výbor tedy v polovině 60. let rozhodl o demolici celé městské části. S náklady městu pomohl stát tím, že vykoupil 320 obytných domů. Asanace začala v roce 1967, během 70. let zde vyrostly nové panelové domy. Stavební materiál z demolice prodávalo město zájemcům, kteří si z něj mohli svépomocí postavit rodinné domky.

Na fotografiích Františka Pošty a Luďka Švorce můžete pozorovat chronologicky celý proces zániku jedné čtvrti a její radikální proměny v uniformní sídliště.

Související články

Datum: 4.9.2010, kategorie: Fotografie, témata: centrum, Nové Kladno

Mapa

Komentáře

Tohle je jedna z věcí, která mi pomáhá překonat nostalgii ze vzpomínek na Kladno,
odkud jsem se asi včas odstěhoval. Je to hrůza.

datum: 25.2.2024 22:37, autor: Jiří Řeřicha

Dobrý večer. čím Vám mohu pomoci? Pan Hájek Vám mojí adresu poskytne, když mu napíšete…

datum: 12.11.2010 0:05, autor: Tomáš Rouček

Dobrý večer, prosím neznáte někdo e-mail na Tomáše Roučku? Moc by mi to pomohlo.

datum: 11.11.2010 20:57, autor: Veronika Poštová

Nádherné fotky. Centrum Kladna se měnilo, když jsem byl kluk, tak že si na to vzpomínám. Ale ta trčící torza, nakládacích ramp pro buldozéry, které takhle osamoceně stály uprostřed pustiny, která po domech zbyla, ty mi nevymizí nikdy z paměti.

datum: 5.9.2010 11:32, autor: Jiří Kocar

To je děsivé

datum: 4.9.2010 18:22, autor: Jarda Jansa