Kladenské parky

Stav kladenských parků v roce 1982

V roce 1982 zpracovaly dvě studentky kladenského gymnázia Miluše Záhrubská (dnes Hájková) a Dana Šírová (dnes Menclová) práci s názvem „Podíl veřejné zeleně Kladna na tvorbu příznivého životního prostředí“. Detailně zmapovaly všechny tehdejší parky, provedly četná měření a pak analyzovaly přínos zeleně pro ovzduší města.

Počátkem 80. let bylo Kladno z hlediska ovzduší jedním z nejznečiště­nějších měst v republice. Podle oficiálních údajů tvořil v roce 1980 prašný spad 408 tun/km2 za rok. I proto se město snažilo rozšiřovat zelené plochy, které část spadu absorbují. V porovnání s ostatními podobně velkými městy na tom Kladno bylo velice špatně. Při celkové rozloze tří hektarů vycházelo na jednoho obyvatele 0,57 m2 veřejné zeleně (podobná situace byla v Mladé Boleslavi, města jako Liberec, Pardubice a Ústí nad Labem však měla mnohem větší podíl zeleně na obyvatele).

Z dnešního pohledu je zajímavé také hodnocení jednotlivých parků a parkově upravených ploch.

Park Dvořákovy sady

Park leží u silnice s poměrně rušným provozem. Je to největší park v Kladně. Na jeho okrajích jsou stanice autobusů ČSAD, městské hromadné dopravy a budka WC. Uvnitř parku je bazén, který však byl bez vody a znečištěn. Je zde 44 laviček ve slunné i stinné části parku, což vzhledem k jeho velikosti vyhovuje. V parku je pomník Bedřicha Smetany, pamětní deska Antonína Dvořáka a jeho matky. U těchto památníků jsou záhony s růžemi. Park celkově vyhlíží upraveně. Denně jím projde značné množství občanů.

V parku je 103 stromů, z toho 16 jehličnanů a 87 listnatých stromů. 25 stromů je ve výborném zdravotním stavu, 3 stromy jsou naproti tomu zcela zničené.

Park na Gottwaldově náměstí

Je to větší park v rušné části města. Denně jím prochází mnoho lidí. Na jeho okrajích je umístěna stanice městské hromadné dopravy, stanice autobusů ČSAD a budka WC. Je zde 21 laviček, z toho 3 poškozené.

V parku je sousoší Dělnického hnutí. Jsou zde květinové záhony. Na okrajích parku rostly lípy, ale uhynuly a v roce 1981 byly vykáceny. Park je dobře udržovaný.

V parku je 99 stromů devíti druhů a 22 druhů keřů.

Park na Švermově náměstí u Gymnázia

Park leží u silnice s poměrně rušným provozem, denně jím prochází značný počet lidí. Je zde 6 laviček, z toho jedna poškozená. To je vzhledem k velikosti parku počet poměrně malý. V parku je umístěn pomník Váňův kámen. Kolem něho je záhon růží, kromě toho je v parku ještě další záhon s květinami. V roce 1981 se prováděla instalace horkovodního potrubí a tímto parkem vedly výkopy. To značně narušilo jeho celkový vzhled. V parku je 66 stromů 25 druhů.

Park na Švermově náměstí u Rudoarmějce

Rozlohou se jedná o parkově upravenou plochu, která je umístěna v klidnější části města. Je to zelený doplněk k pomníku Rudoarmějce. Je zde květinový záhon.

Datum: 20.1.2008, autor: Roman Hájek, kategorie: Fotografie, témata: centrum

Mapa

Komentáře

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda někdo nemá fotografie malého ovocného sadu, který býval zhruba na místě dnešní benzínové stanice OVM v Americké ulici (tzn. v zatáčce u supermaketu TESCO). Předem děkuji za případné publikování na tomto serveru.

datum: 19.8.2014 15:23, autor: Marek Uher

Dobrý večer pánům,kteří odpověděli na můj dotaz ohledně fotografie č,11. Už mám tedy celkem jasno.Do tohoto domu z levé strany jsme kdysi vcházeli do bytovek,kde bydleli moje teta a strýc Marta a Josef Kučerovi o kterých jsem se již zmínila minule.Nevím,jak jste staří vy,ale já tam jezdívala v šedesátých letech.Potom se lidé postupně stěhovali,naši Kučerovi dostali byt v paneláku v Kročehlavech­.Znovu opakuji pokud se o Martě ml. které je 57let a provdané příjmení Fridrichové něco dozvíte,dejte prosím vědět.Děkuji a zdravím Kladno

datum: 25.11.2009 21:49, autor: jana svachova

Pí Šváchová na obr.č. 11 je budova někdejší Revírní bratrské pokladny.

datum: 22.11.2009 17:37, autor: Jarda Jansa

Pí Šváchová, v té budově sídlil před postavením „Kokosu – komunistického kostelu“ na Sítné v polovině osmdesátých let OV KSČ. Od kdy a co tam bylo ještě dříve nevím, tak starý ještě nejsem. Snad to doplní někdo jiný. Pozdrav do Duchcova, též mi není cizí.

datum: 22.11.2009 16:47, autor: Bohumír Musil

Dobrý den.Pocházím z Duchcova,ale Kladno mi není cizí,jako malá jsem tam jezdila s maminkou k příbuzným.Bohužel na nikoho nemám kontakt.Čas od času zajdu na tyto stránky a prohlížím si tu fotografie.Dnes mě zarazila fotografie č.11 sídlo okresního soudu.Mám dotaz,co bylo dříve v této budově? Jinak rodina ke které jsme jezdily s mamkou byla: Josef a Marta Kučerovi a měli syna Jaromíra a dceru Martu.To pro případ,že by tuto zprávu někdo četl a něco by o této rodině věděl.Jana Šváchová roz.Hanzalíková ( jana.svachova55@seznam.cz )

datum: 18.11.2009 0:45, autor: jana svachova