Nová naučná stezka po zaniklých dolech

Z Vrapic na Čabárnu

Sedm kilometrů lesy na okraji Kladna po stopách zaniklých důlních děl. Tak vypadá nová naučná stezka, kterou dnes otevřel Klub přátel pro obnovu hornických tradic. Na patnácti zastaveních nabízí hlavně informace o počátcích a vývoji důlní činnosti v okolí Vrapic. Jedno zastavení je ale věnováno i přírodní památce Žraločí zuby.

Trasa naučné stezky začíná u kostela sv. Mikuláše ve Vrapicích (stanice Dvorská linky č. 4), prochází lesy v okolí Vrapic a Brandýsku a končí na Čabárně. Pro odpolední vycházku ideální tip, cesta je nenáročná, převýšení nevelké. Malé upozornění: stezka je lépe značena ve směru z Vrapic na Čabárnu (sledujte značky v hornických barvách, černé a zelené).

Po dnešním „křtu“ prošla stezka první zatěžkávací zkouškou – či možná spíše zatěžkávací zkouška prošla stezkou. Odhadem asi tři desítky nadšenců – především věku pamětníků – měly možnost absolvovat trasu v doprovodu jedoho z iniciátorů projektu pana Grubnera, který na každém zastavení podával stručný výklad. Po cestě se vedly debaty zpravidla na téma hornictví, vzpomínalo se, polemizovalo a nezřídka se nadávalo. To asi proto, že v naprosté většině případů ze zdejší důlní činnosti zůstaly jen „díry v zemi“, v lepším případě označuje místo, kde bývala štola, cihlový sloup s cedulkou. Nic naplat, zachované těžní věže zkrátka nemůžete očekávat, dolování v této oblasti totiž z velké části utichlo už v roce 1968.

Ale i tak to bylo příjemné, a tak se vycházka natahovala a natahovala. Potřeboval jsem stihnout autobus a přiznávám, že jsem druhou část stezky prošel bez zasvěceného výkladu pana Grubnera, tedy poněkud svižněji. Na pláni u Brandýsku můžete na jedné straně vidět buštěhradskou haldu a na druhé vás provázejí nové „větrníky“ u Pcher. Jen další doklady o tom, jak člověk zasahuje do krajiny. Když budete mít trochu štěstí, dohlédnete odsud i na Budeč.

V okolí Kladna je naučných stezek jen několik (Vinařická hora, Záplavy, Slánská hora). Nový přírůstek do této rodinky je trochu specifický, ale předchozím se bezesporu vyrovná. Tak doufám, že se panu Grubnerovi splní přání, které při otvírání stezky pronesl: že se povede odtáhnout lidi od televizních obrazovek a přivést je k troše pohybu. Jinými slovy – že naučná stezka povzbudí na duchu i na těle.

Datum: 26.4.2008, autor: Roman Hájek, kategorie: Blog, témata: doly

Mapa

Komentáře

Nápad dobrý – realizace poněkud horší. Stezka je velice špatně (místy až zmatečně) značená.

datum: 17.8.2010 17:53, autor: Jaromír Kraxi