Nová knížka Takovýho uhlího

Hornické vzpomínky

V sobotu 19. února byla v Hornickém skanzenu dolu Mayrau pokřtěna nová publikace Renáty Malé Takovýho uhlího. Podobný titul, který by lidsky přibližoval rozmanitost práce v dolech, tu dlouho chyběl.

Přitom právě z vyprávění pamětníků získáváme cenné postřehy a informace, které se v archivech vypátrat nedají. Renáta Malá využila toho, že hornická tradice je v Kladně dosud poměrně živá, i když na první pohled to tak už možná nevypadá. Knížku sestavila na základě osobních rozhovorů s třiceti pamětníky, bývalými zaměstnanci dolů zastupujícími různé profese – horníky, báňské záchranáře, důlní zámečníky, vedoucí, haldářky, pracovníky povrchu dolu –, ale i s rodinnými příslušníky horníků.

Zvolená forma knihy je velmi povedená. Nejde totiž o pouhý přepis jednotlivých rozhovorů (ten si mohou zájemci poslechnout na přiloženém DVD), ale spíš o mozaiku jednotlivých historek. Kratičké kapitolky jsou tematicky uzavřené, volně na sebe navazují, a tvoří tak vlastně skládanku jednoho velkého vyprávění. Autorce se navíc při editování rozhovorů povedlo uchovat jedinečnost jazykových prostředků pamětníků, včetně různých jadrných výrazů, jež k profesi neodmyslitelně pat­ří.

Takovýho uhlího je čtivá knížka, jejíž význam je o to větší v okamžiku, kdy hmotné připomínky důlní činnosti v regionu zvolna mizí (stačí vzpomenout probíhající demolici v areálu dolu Schoeller). Možná, že její přínos pro uchování hornického odkazu v současnosti ani nejsme s to docenit.


Renáta Malá: Takovýho uhlího – umouněný vzpomínky

obrazový doprovod sestavil Tomáš Voldráb
vydalo o. s. Arteum ve spolupráci s Klubem přátel hornických tradic – Kladno, 84 s.

Datum: 21.2.2011, autor: Roman Hájek, kategorie: Blog, témata: doly, literatura

Komentáře

Mapka kladenských šachet je u průběžně doplňovaného článku Jiřího Suchomela zde.
Nějaké fotografie dolu Zápotocký najdete v galerii pohlednic dolů.

datum: 6.3.2011 8:51, autor: Roman Hájek

Moc hezká knížka, zajímavá. Jen se trochu v těch šachtách už tak nevyznám, např. Vaňkovka byla přesně kde?, počítám, že z této šachty už asi nic v reálu nezbylo.. Také přesně nevím jak se které šachty nazývaly a kde přesně byly – alespoň ty poslední z konce 80. let min. století. Vím přesně jen která je Majrovka, Rónovka a Důl Zápotocký – ten co jeho torzo zbylo nad nádražím Kladno – Dubí.V ostatních jako Šelerka, Nejedlý, nebo šachta v Brandýsku u nádraží a jiné, už se moc nevyznám. Nešlo by zde zveřejnit nějakou stručnou mapku okolí, kde by byly tyto alespoň nejznámější doly zaznamenány? Jako děti jsme si hrávaly na haldách (v 70. letech) u Rónovky, Na Beraníku (Tuháň) a nejvíce na haldě pod vodojemem u kolonie „Korea“ v Kladně – Švermově. Moc rád bych viděl nějaké dobové fotografie této haldy a přilehlého Dolu Zápotocký. (Škoda, že z něho zbyly jen ruiny, zejména z té nádherné důlní budovy strojovny, co se teď smutně tyčí nad nádražím Kladno – Dubí.)

datum: 2.3.2011 19:23, autor: Václav Čanda

Díky za info

datum: 25.2.2011 21:44, autor: Václav Čanda

Momentálně je knížka k dostání v infocentru na třídě TGM (nad knihkupectvím Kladenka).

datum: 24.2.2011 19:44, autor: Roman Hájek

Dobrý den, prosím kde se dá tato jistě zajímavá publikace (takovýho uhlího) koupit. Moc rád bych si ji koupil, ale pátral jsem na netu na knižních webech, ale bohuž jsem ji nikde neobjevil. Děkuji za info.
Vašek v.canda@gmail.com

datum: 23.2.2011 18:04, autor: Václav Čanda